angielski, bo szkoda czasu

„Praca Domowa”

&

ZESTAWY DO NAUKI

W 2018 wpadłem na prosty sposób na samodzielną naukę angielskiego. Na tej stronie znajdziesz 186 postów ze zdaniami do tłumaczenia z polskiego na angielski. Poniżej instrukcje jak się z nich uczyć. Tutaj sprawdź ostatni post z przykładowym zadaniem.

JAK SIĘ Z NICH UCZYĆ?

Przeczytaj dokładnie poniższe kroki. Dobra praca robi różnicę.

1: PRZETŁUMACZ

Każdy link opisany jest polskim zdaniem lub frazą. Zanim klikniesz w link postaraj się je przetłumaczyć. Swoją wersję zapisz.

Dlaczego tłumaczyć każde zdanie?
Tłumaczenie, to dobry sprawdzian. Albo wiesz, albo nie wiesz. Daje Ci to chwilę czasu, żeby się zatrzymać i pomyśleć. Testowanie się i czas na myślenie, są niezbędne.

2: PORÓWNAJ

Tłumaczenie angielskie przeważnie jest widoczne od razu po kliknięciu w link. Wtedy porównaj pomiędzy Twoją wersją, a tą oryginalną. Popraw swoją wersje, jeśli jest taka potrzeba i zapisz, najlepiej w kalendarzu.

Czasem jednak zdanie, którego szukasz jest schowane dalej w tekście artykułu, w treści filmu lub słowach piosenki. Jeśli tak, to musisz je najpierw znaleźć, żeby potem porównać.

Dlaczego notować w kalendarzu?
Widzisz wyraźnie swoją pracę i wiesz kiedy tej pracy nie było. Łatwiej zapmiętujesz to, co zapisujesz, kojerzysz słowa z dniami tygodnia lub miesiącami.

3: ZAPAMIĘTAJ I POWIEDZ

Nawet jeśli przetłumaczone zdanie wydaje się proste nie znaczy to, że je zapamiętasz i, co ważne, będziesz potrafić je potem wykorzystać. Trzeba włożyć w to pracę. Odręczne zapisanie, powiedzenie na głos to tylko kilka pomysłów. Pamięć to Twoje najważniejsze narzędzie i musisz ją ćwiczyć.

Dlaczego uczyć się na pamięć?
Nauka na pamięć ma złą reputacje. Szkoda, bo niepamięć to Twój największy wróg w nauce języków. Lekiem na niepamięć jest ćwiczenie pamięci; tej długotrwałej, ale też i krótkotrwałej. Brzmi niezachęcająco? Spokojnie, jeszcze to polubisz.

Dlaczego mówić na głos?
Bo uczymy się mówić. Nawet najprostsze rzeczy mogą stanąć w gardle, jeśli ich wcześniej nie przećwiczymy. Artykulacja, czyli umiejętność wypowiadania, to kolejna umiejętność, bez której ani rusz, a którą bardzo szybko można wyćwiczyć.

4: OPISZ OBRAZEK

Codziennie dołączamy też ruchomy obrazek w tle naszego postu, które możesz opisać. Opisz wszystkie przedmioty, ludzi, wydarzenia, emocje, intencje, wyobrażenia i cokolwiek Ci przyjdzie do głowy.

Jeśli nie masz czasu, ani umiejętności (jeszcze), to wypisz sobie chociaż wszystkie słowa, które widzisz na zdjęciu i je przetłumacz (np. łąka, sznurówki, wzgórze). To lepszy sposób na naukę słownictwa niż uczenie się listy słówek, którą nam ktoś podsunie.

Na naszej grupie na Facebooku możesz się pytać innych jak coś napisać oraz inspirować się tym co piszą inni.

Dlaczego pisać?
Opisywanie tego, co się widzi ma bardzo wiele zalet.  Pisanie spowalnia i pozwala krystalizować się myślą. Wszystko jest zapisane, więc widać błędy wyraźnie. Jeśli chcemy się uczyć, to jest to bardzo dobra metoda na naukę nowych słów, gramatycznych tworów i wyrażeń. 

Zrobione?
Dobrze, czekaj na następny dzień lub sprawdź, czy pamiętasz dni poprzednie.

Dlaczego codziennie?
Jest dużo do zrobienia. Język, to rozległa dziedzina, z którą trzeba zapoznawać się stopniowo. Musisz znaleźć nieco miejsca na naukę języka w swoim życiu, inaczej się nie nauczysz. 

 

angielski, bo szkoda czasu